Wiarygodność i bezpieczeństwo dowodów cyfrowych ma kluczowe znaczenie m. in w fazie prowadzonych postępowań przygotowawczych, przewodach sądowych, reagowaniu na incydenty związane z bezpieczeństwem informacji, zatrudnianiu i zwalnianiu pracowników. Wiarygodność i bezpieczeństwo dowodów cyfrowych jest postrzegane jako ważny proces, którym należy prawidłowo i skutecznie zarządzać, gdyż ma on znaczący wpływ na zdolność organizacji i firm prywatnych do dostarczania produktów instytucjom, klientom bądź świadczenia usług. Proponowane szkolenie umożliwia nabycie niezbędnych umiejętności i praktycznej wiedzy z zakresu (IGNO) identyfikacji, gromadzenia, nabywania i ochrony dowodów cyfrowych, oceny zdolności organizacji lub też firmy do zarządzania wszystkimi aspektami bezpieczeństwa dowodów cyfrowych. Celem kursu jest dostarczenie cennych wskazówek poprzez ukazanie praktycznych doświadczeń w planowaniu, realizacji i raportowaniu audytów systemu ISO 27037.
ISO 27037 to jedyna poddawana audytom norma międzynarodowa, która określa wymogi dotyczące (IGNO) Identyfikacji, Gromadzenia, Nabywania i Ochrony Dowodów Cyfrowych. Norma ta została opracowana w celu zapewnienia wyboru adekwatnych środków do „obsługi” dowodów cyfrowych. Norma ISO 27037 jest także efektywna w przypadku organizacji i firm, które realizują zadania na czyjeś zlecenie np. biegłych sądowych z zakresu informatyki. Może służyć do zapewnienia instytucji, organizacji i klientów indywidualnych, że zabezpieczone dowody cyfrowe posiadają są weryfikowalne, powtarzalne i odtwarzalne. Norma ta jest szczególnie przydatna tam, gdzie ochrona informacji ma znaczenie zasadnicze, na przykład w sektorach finansów, opieki medycznej, publicznym i informatycznym.
- zakres normy ISO 27037:2016,
- przygotowanie do audytu,
- powołanie i zarządzanie zespołem audytowym,
- wymagania formalne dla ISO 27037:2016,
- kompetencje DEFR i DES,
- polityka identyfikacji (I) dowodów cyfrowych,
- polityka gromadzenia (G) dowodów cyfrowych,
- polityka nabywania (N) dowodów cyfrowych,
- polityka ochrony (O) dowodów cyfrowych,
- wiarygodność, powtarzalność, odtwarzalność i zasadność,
- łańcuch dowodowy,
- analiza ryzyk i obsługi dowodów cyfrowych,
- wybór sposobów oceny bezpieczeństwa,
- zasady wdrożenia systemu IGNO wg ISO 27037,
- techniki audytowania,
- techniki prowadzenia wywiadów,
- przygotowanie dokumentacji poaudytowej,
- raportowanie wyników audytu,
- przygotowanie do akredytacji.
Szkolenie kończy się egzaminem, którego rezultaty są podstawą do wydania certyfikatu ukończenia kursu audytora wiodącego ISO 27037:2016. Na egzamin składają się: ocena ciągła postępów uczestnika na etapie wiedzy teoretycznej i praktycznej, zaliczenie egzaminu pisemnego. W ostatnim dniu szkolenia przeprowadzany jest egzamin. W trakcie szkolenia udostępnione zostaną szczegółowe informacje odnośnie egzaminu. Certyfikat uzyskania tytułu Audytora Wiodącego wydawany jest uczestnikom, którzy uzyskali ponad 70% z części oceny szkoleniowej oraz egzaminu. Osoby, które nie ukończyły pomyślnie egzaminu otrzymują certyfikat uczestnictwa.
Certyfikaty wydawane są w języku polskim i angielskim.
szkolenie e-learningowe (3 dni) – 3400 zł netto,
szkolenie zamknięte (4 dni) – cena ustalana indywidualnie,
szkolenie otwarte (5 dni) – 2900 zł netto.
Szkolenie akredytowane – nr akredytacji No. 800/302/2019 realizowane zgodnie z wytycznymi IRCA.
Wymagana jest co najmniej podstawowa znajomość normy ISO/IEC 27037:2016 lub 27037:2012.
Zapisania na szkolenie można dokonać za pośrednictwem FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO. Po dokonaniu prawidłowego zgłoszenia termin realizacji, miejsce oraz forma są ustalane z zgłaszającym.